Marzysz o kupnie własnego kampera? Chciałbyś udać się w swoją pierwszą samodzielną podróż, ale nie wiesz od czego zacząć? Jeżeli potrzebujesz zmian i czujesz, że kamper to wóz dla ciebie, serdecznie zachęcamy do zapoznania się z podstawowymi wskazówkami dla początkujących miłośników turystyki czterokołowej!

Kupić czy wypożyczyć?       

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z turystyką kamperową, powinny wstrzymać się z decyzją o zakupie własnego domu na kółkach. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie kampera. Jaką mamy bowiem pewność, że wyidealizowana podróż życia okaże się spełnieniem naszych marzeń? Jeżeli nigdy wcześniej nie poruszaliśmy się kamperem i nie mieliśmy okazji żyć na stosunkowo niewielkiej przestrzeni, nie jesteśmy w stanie ocenić, czy taki sposób podróżowania rzeczywiście jest dla Nas.

 

Ile kosztuje używany kamper?

Decyzję o kupnie możemy podjąć w każdej chwili. Ceny wahają się od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Za przyzwoity model w standardowym wyposażeniu zapłacimy średnio 25 tysięcy złotych. Górna granica właściwie nie istnieje. Niektóre modele są tak bogato wyposażone i zmyślnie zaprojektowane, że mogą z powodzeniem służyć jako całoroczne domy na kółkach.

 

A jeśli wypożyczasz…

Nie zapomnij o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu, szczelności instalacji gazowej oraz skrzynki narzędziowej i koła zapasowego. Nie bój się zadawać pytań, nawet jeżeli wydają się banalne. Pracownicy wypożyczalni mają obowiązek, poinstruować Cię jak obsługiwać sprzęty jak i również przekazać pełną listę urządzeń. W przypadku uszkodzeń musisz być świadomy, ile kosztują poszczególne elementy wyposażenia. Zanim ruszysz w podróż, sprawdź także czy kamper ma ważną polisę OC.

 

Ile kosztuje wypożyczenie kampera?

Stawki za wynajem kampera wahają się w granicach od 200 do nawet 1000 zł na dobę. Wybierając najtańszy wariant należy być jednak świadomym, że do ceny podstawowej doliczane są także inne koszty m.in. kaucja oraz opłaty eksploatacyjne. Summa summarum średni koszt wynajmu wynosi ok. 500 zł za dobę.

 

Wyposażenie kampera     

W podstawowym wyposażeniu kampera znajdziemy m.in. aneks kuchenny z kuchenką gazową i zlewozmywakiem, lodówkę (najczęściej zasilaną na gaz), toaletę, prysznic oraz miejsce do spania. Oczywiście, im droższy model tym bogatsze wyposażenie. Zdecydowanie czasem lepiej jest dopłacić i zapewnić sobie komfort podróży na wyższym poziomie. Wszystko zależy od tego w jak daleką podróż się wybieramy.

 

Gdzie udać się w pierwszą podróż?     

Jeżeli nie masz doświadczenia w planowaniu tras urlopowych i dopiero „uczysz się” jazdy kamperem, nie wybieraj odległych destynacji. Zacznij od bliższych tras i sukcesywnie je wydłużaj. Osiągajmy cel małymi krokami. Zdobywane doświadczenie z każdą podróżą będzie dla Nas ciekawym doświadczeniem. W związku z tym, zamiast porywać się na Bałkany, czy Alpy lepiej udać się w podróż po Polsce. Duża liczba campingów oferujących specjalne miejsca dla kamperów (a niekiedy nawet punkty serwisowe) oraz brak kar za jednorazowy nocleg na terenach podmiejskich i parkingach, dają duże możliwości turystom planującym weekendowe trasy.

 

Jeśli więc i Ty zastanawiasz się nad podróżą kamperem, skontaktuj się z Nami, doradzimy Ci odpowiednie rozwiązanie i na pewno udzielimy przydatnych wskazówek.