Czy turystyka kamperowa musi kojarzyć się z kilkutygodniowymi wojażami po całym kontynencie? Wszak nie każdy z nas może pozwolić sobie na odległe wypady do Hiszpanii, na Bałkany czy też tournee po alpejskich trasach. Brak czasu nie stanowi jednak żadnej przeszkody! Jeżeli naprawdę mamy w sobie żyłkę podróżnika, zawsze możemy wyruszyć kamperem na weekend i ruszyć w Polskę.

Co zwiedzić?

ogrodzieniec-1686866_1280Góry, morze, jeziora? Możliwości jest wiele, niemniej my polecamy krainę, która mimo swojego niewątpliwego uroku wydaje się niedoceniona
przez naszych rodaków. Jura Krakowsko-Częstochowska, bo o niej mowa, znana jest z okazałej architektury
i zachwycającej przyrody.
Rozciągająca się od Częstochowy, przez Ogrodzieniec, aż po Kraków, stanowi idealne miejsce wypadowe dla osób zmotoryzowanych – tym bardziej,
że najpopularniejszy szlak turystyczny, zwany Szlakiem Orlich Gniazd, ciągnie się na ok. 170 km. Podróżując kamperem,
bez problemu zaliczymy wszystkie punkty na mapie średniowiecznych zabytków ze szczególnym uwzględnieniem zamków
w Ogrodzieńcu,
Mirowie, Bobolicach, Ojcowie, Pieskowej Skale i Korzkwi.

Sporty ekstremalne

Amatorzy sportów ekstremalnych z pewnością docenią możliwość wspinania się po ostańcach skalnych m.in. Bramie Bolechowickiej, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród wspinaczy planujących poważniejsze przedsięwzięcia alpinistyczne. Równie ciekawym pomysłem na weekend jest zwiedzanie jaskiń i grot; osoby o większej sprawności fizycznej mogą spróbować swoich sił w mniej obleganych grotach, niemniej potrzeba do tego odpowiedniego sprzętu oraz dobrej sprawności fizycznej.

Wyposażenie

Podróżując po Jurze kamperem, nie musimy martwić się o swój ekwipaż – wszelkie sprzęty można bowiem przechowywać
w tylnym bagażniku. Jeżeli nie jesteśmy fanami wspinaczki ani eksploracji grot, warto pomyśleć
o zabraniu rowerów. Jura Krakowsko-Częstochowska jest magicznym miejscem, które – zwiedzane z poziomu dwóch kółek – nabiera zupełnie nowego blasku. Skoro jedziemy w podróż kamperem i mamy duże możliwości przewozowe, grzechem byłoby z nich nie skorzystać! Po udanej przejażdżce leśnymi duktami możemy ruszyć w dalszą trasę i po kolei odhaczać najważniejsze historyczne punkty na mapie.
ogrodzieniec-1022436_1280

 


Spacery na łonie przyrody

Jako że nie wszyscy preferują ekstremalne formy spędzania czasu, zachęcamy do pozostawienia kampera na parkingu i wędrówki w pierwotne ostępy Ojcowskiego Parku Narodowego. Aby umilić sobie zwiedzanie zawsze możemy wynająć bryczkę i wyciszyć zmysły, podziwiając piękne jaskinie, ruiny zamków i ostańce. Kulminacyjnym punktem wycieczki jest Pustynia Błędowska – unikatowe miejsce na mapie Europy, gdzie równie obficie występują luźne piaski.

Gdzie nocować?

W pobliżu zamku Ogrodzieniec znajduje się duży przestronny parking dla kamperów. Równie ciekawymi miejscówkami są pole kempingowe w Mstowie (25 km od Częstochowy) oraz zajazd na Podzamczu z wydzielonym kamper parkiem.