Dobrze wyposażony camper i wesoła rodzinka lub grupa dobrych znajomych to sprawdzony przepis na udane wakacje. Gdzie jechać? Każdego roku entuzjaści caravaningu próbują odpowiedzieć sobie na to pytanie. Europa zachodnia czy południowa? A może tajemnicza i urokliwa północ Starego Kontynentu? Wszystkie propozycje brzmią świetnie, jednakże nie zapominajmy, iż fantastyczną bazę wypadową mamy tuż pod nosem!
Zdobywamy polskie szczyty

 

Oczywiście nie camperem, ale dzięki niemu bez większych trudności, dotrzemy w niemalże dowolne górskie miejsce. Co warto sprawdzić przed wyjazdem w polskie góry? Przede wszystkim hamulce oraz oświetlenie, które na krętych drogach stanowią podstawę bezpiecznej podróży. Aby zagwarantować naszym podopiecznym jak największe bezpieczeństwo, warto dokonać pełnego przeglądu pojazdu. Camper sprawny, zatem co dalej? Obowiązkowym punktem każdego wyjazdu pozostaje wizyta w okolicznym supermarkecie. Podczas zakupów powinniśmy nabyć wszelkie artykuły pierwszej potrzeby. Wybierając się w góry pomyślmy o odpowiednim ubiorze. Wszyscy doskonale wiemy jak gwałtownie w górach zmienia się pogoda. Zakupy zrobione, zapraszamy na pokład!

 
Zimowa alternatywa, czyli camperem na narty
W Polsce caravaning praktykuje się głównie latem, wtedy to większość pól namiotowych pęka w szwach pod naporem samochodów, przyczep i namiotów. Jednakże nie zapominajmy, iż rok oprócz lata składa się również z zimy. Pomysł zimowego wyjazdu może się wydać nieco szalony, ale nic bardziej mylnego! Każdy camper posiada wygodną toaletę, aneks kuchenny, własne zasilanie i część sypialną. System ogrzewania sprawi, iż nawet najmroźniejsza noc spędzona w camperze będzie wygodna, komfortowa i przede wszystkim ciepła! Zimowy wyjazd camperem oprócz braku wydatków związanych z noclegiem niesie jeszcze jedną, ogromną zaletę – mobilność. Obecnie brak śniegu w górach nikogo już nie dziwi. Co w sytuacji, gdy w naszej miejscowości nie spadł biały puch, a kilkadziesiąt kilometrów dalej warunki dopisują w najlepsze? W takim wypadku odpalamy silnik i ruszamy dalej! Mając campera nie jesteśmy „przywiązani” do jednego miejsca. Dzięki przestronności i pojemnemu wnętrzu z łatwością przewieziemy specjalistyczny sprzęt narciarski, nie martwiąc się o brak miejsca.

 
Jeśli narty, to Zakopane
Naturalną siłą rzeczy jest, iż większość pól namiotowych/kempingowych prosperuje jedynie latem, jednakże zimą część ośrodków zlokalizowanych w pobliżu wyciągów oferuje możliwość postoju. Wszystkim miłośnikom narciarstwa, którzy cenią atrakcyjną lokalizację powinni zainteresować się polską stolicą Tatr – Zakopanem. Obiekt „Camping pod Krokwią” oferuje postój dla kamperów od 32zł za dobę. W przypadku małej lub dużej przyczepy cena spada odpowiednio do 18 i 24zł. Obsługą podłącza elektrycznego wynosi 13zł. Nieco niższe ceny oferuje ośrodek „Camping Harenda”. Cena za jedną dobę postoju campera, przyczepy małej i dużej wynosi odpowiednio 22, 20 i 22 złotych. Podłączenie do prądu elektrycznego wiąże się z opłatą 10 złotych. Podobne ceny obowiązują zarówno w sezonie letnim jak i zimowym. Zimowy caravaning w Polsce nie cieszy się jeszcze, aż tak wielkim powodzeniem jak w krajach zachodnich. Jeśli dysponujemy odpowiednimi funduszami warto wybrać się do południowych sąsiadów lub wyruszyć na zachód w kierunku Austrii.