Polskie morze każdego roku to prawdziwy „pewnik” wśród wielu polskich i zagranicznych turystów. Niezależnie od pogody, ceny oferowane właścicieli pensjonatów lub hoteli wprawiają w zawrót głowy i wywołują zgrzytanie zębów. Tańszą alternatywą pozostaje namiot, jednakże w przypadku braku pogody jesteśmy skazani ziąb i wilgoć. Czym zatem wybrać się nad polskie morze, aby nie przepłacić i spędzić wakacje w komfortowych warunkach? Odpowiedź jest prosta – camperem.
Lepiej w kilku miejscach niż w jednym
Te krótkie zdanie w pełni przedstawia ideę caravaningu, czyli podróżowania camperem lub autem z przyczepą campingową. Co warto wiedzieć o podróżowaniu camperem, jak się zaopatrzyć na długą drogę oraz gdzie się zatrzymać? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w kolejnych akapitach.

 
Zakupy to podstawa
Przed wyruszeniem w drogę powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość prowiantu oraz wszystkich najpotrzebniejszych artykułów np. higienicznych. Oczywiście nasz wyjazd powinna poprzedzić wizyta w garażu lub u profesjonalnego mechanika, aby sprawdzić czy pojazd pozostaje w pełni sprawny i sprosta wielogodzinnym podróżom. No właśnie, jeśli chodzi o samą podróż to powinniśmy mieć na uwadze jedną rzecz – camper to nie samochód osobowy, podróż nim trwa nieco dłużej niż osobówką, a manewrowanie mniej doświadczonych kierowców może wprawić w małe zakłopotanie. Warto więc przed wymarzonym wypadem poćwiczyć nieco „na sucho” podstawowe manewry.

 
Szereg korzyści
Posiadając campera nie musimy martwić się o warunki pogodowe. Podczas wakacji nawiedził nas deszcz trwający już kilka dni? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić aktualne miejsce pobytu. Mobilny domek umożliwi nam zwiedzenie całego polskiego wybrzeża w trakcie trwania urlopu! Obecnie każdy camper wyposażono w łazienkę, część kuchenną i sypialną, dzięki czemu zarówno podróż jak i właściwy pobyt przebiega w pełnym komforcie.

 
Gdzie się wybrać?
Planując wakacje nad morzem warto zainteresować się Pomorzem Zachodnim. W regionie tym woda w Bałtyku jest nieco cieplejsza, a rozległe plaże przyciągają turystów. Gdzie się zatrzymać camperem? Kuszącą propozycją pozostaje malutki lecz urokliwy Dziwnówek. Za jedną dobę postoju camperem w popularnym „Campingu Viking” zapłacimy w zależności od 25 zł do 43 zł (w zależności od sezonu). Podłączenie do prądu lub skorzystanie z pralki wiąże się z opłatą 17 i 18zł. Podążając bardziej ku wschodowi interesującą baza wypadową pozostaje popularny Kołobrzeg. Ceny za postój w Kołobrzegu nie wyróżniają się znacznie od pozostałych miejscowości. Jednodobowy postój campera w uznanym ośrodku „Camping Baltic” wiąże się z wydatkiem od 27 do 34 zł (sezon wakacyjny). Dla większych pojazdów (długość +8m) koszt wzrasta odpowiednio do 32 i 40 zł. Jeśli lubujesz się w nieco większych i bardziej znanych miastach koniecznie zatrzymaj się w Sopocie. Doba postoju campera w „Metropolis Capmping”, to koszt 24 i 26 zł w zależności od wymiarów pojazdu. Warto pamiętać, iż Sopot leży w obrębie dwóch równie atrakcyjnych miast – Gdańska i Gdyni. Na nudę z pewnością nie będziemy narzekać!